εικόνα Viber 2024 02 28 17 16 03 052

Mίλα τώρα!

«Μίλα τώρα»  ενάντια στην Ενδοσχολική Βία και τον Εκφοβισμό

Η συμμετοχή του 2ου Γ/σίου Ταύρου στην 11η  εκστρατεία του   Οργανισμού   «Το Χαμόγελο του Παιδιού»

Με αφορμή την 6η Μαρτίου, αναγνωρισμένη στη χώρα μας ως Σχολική ημέρα ενάντια στην Ενδοσχολική Βία και τον Εκφοβισμό, ο Οργανισμός  «Το Χαμόγελο του Παιδιού» ανακοίνωσε την έναρξη της 11ης εκστρατείας  του. Με το σύνθημα «Μίλα Τώρα»  όλα τα σχολεία της Ελλάδας ενώνουν τις δυνάμεις τους ενάντια στο Bullying.

Το σχολείο μας, ευαισθητοποιημένο στις ανησυχητικές διαστάσεις που λαμβάνει το φαινόμενο στη χώρα μας, απέστειλε την συμμετοχή της δημιουργικής ομάδας του στο https://www.milatora.gr.  Με υπεύθυνες τις καθηγήτριες κ. Λαάρη Άννα και κ. Σακκή Ραχήλ, οι ταλαντούχες μαθήτριες της Β τάξης Κονταργύρη Μαρίνα και Καρταλά Αγγελική ζωγράφισαν με φρεσκάδα και ζωντάνια σε τοίχο του σχολείου μας το Δέντρο τη Μηλιά της εκστρατείας, με σύνθημα «Μήλα ή Μίλα τώρα». Στόχος η καθημερινή και διαρκής οπτική υπενθύμιση της ανάγκης των παιδιών να ανοιχτούν και να εμπιστευτούν τα προβλήματά τους, σπάζοντας τον φαύλο κύκλο του εκφοβισμού. Η σχολική μας κοινότητα ως ομάδα βρίσκεται σε εγρήγορση και μπορεί να παρέμβει καίρια κι αποτελεσματικά με άξονα την διακριτικότητα και τον σεβασμό της προσωπικότητας κάθε παιδιού.

εικόνα Viber 2024 02 28 17 16 02 748